HISTORIE

Zde naleznete, co jsme prozkoumali pomocí kamery a všeobecné vědomosti.

Počátkem roku 2019 jsme se s naší kamerou vydali vypátrat původ hokeje do Nového Skotska. Proč právě tam? Odpověď je velice jednoduchá. Nové Skotsko se považuje za kolébku hokeje. Navštívili jsme klíčové lokality a vyzpovídali řadu respondentů. Jak to celé dopadlo, můžete najít v dokumentárním filmu s názvem Kolébka hokeje.

VŠEOBECNÉ VĚDOMOSTI

NAVAJO, MAKAHS, HOPI INDIAN - PŮVODNÍ AMERICKÉ HOKEJOVÉ KULTÚRY

Outdorový hokej se hrával v organizované podobě již dávno před popularizací hokejových stadionů. Rybníkový hokeji neboli tzv. shinny má svůj původ v rané domorodé kultuře Navaho. Příběh shinny pochází z pověsti kmene Navaho, dle které vyzval cizinec boha Navahov ke hře shinny, aby osvobodil otroky. Svobodní a otroci se potkali a uzavřeli dohodu, jejíž podmínky byly následující: Pokud zvítězí bůh Navaho, svobodní se stanou otroky, avšak pokud vyhrají otroci, budou volní. V tom okamžiku přiletěl k cizinci pták a řekl mu, že pokud se udeří míček pouze lehce, on ho vezme a přeletí s ním za čáru (obecně nazývanou brankou). Bůh šel první a udeřil do míčku tak silně, jak jen mohl. K čáře se však nedostal. Po něm se o to pokusil cizinec. Udeřil do něj lehce. Pták pak míček vzal a přeletěl přes čáru. Otroci se stali svobodnými a přeskočili čáru, aby se mohli setkat se svými příbuznými.

Shinny nebyl pouze součástí kultury Navaho, měl své místo i v mnohých pověstech o Indiánech. Někteří vyprávějí o tom, že hůl nebo raketa představovala bojovou hůl používanou bohy války. Shinny se rovněž používal k uctívání božstva, lidé tedy hráli na počest některých bohů. Čerokové ji používali k vojenskému tréninku a nazývali ho "malým bratrem války". Taky se hrával za účelem slavností. Mapříklad Makahové z Kanady ho hráli, aby oslavili ulovení velryby, která byla hlavním zdrojem obživy kmene přes zimu. Shinny hrály téměř všechny kmeny; ženy měly rovněž dovoleno hrát, někdy i proti mužům z kmene či s nimi.

Nejčastěji se hrálo s jednou velkou holí nebo raketou. Cílem bylo dostat míček za čáru. Makahové byli jediným kmenem, který používal dvě rakety. Rakety byly vyhotovené ze dřeva, byly tenké se záhybem a širší částí na konci, aby mohly zasáhnout míček. Hráči na pohyb míčku v průběhu hry používali nohy, ruce však nesměli použít vůbec. Míček byl vyroben z různých věcí. Některé míčky byly obalené kůží z jelena. V podstatě byly z jakýchkoliv dostupných materiálů, které se Indiánům podařilo najít. Tyto míčky byly barvené zajímavými vzory. Říká se, že některé kmeny v Severní Dakotě nedokázaly přijmout prohru a zabily každého, kdo by je porazil. Vzdálenost branek známa není, odhaduje se však, že byla ve vzdálenosti od 200 do 400 yardů (1300 m). Běžně byly branky vzdálené tak, jak to dovolovalo území. Jejich vzdálenost odpovídala také počtu hráčů.

Indiáni z kmene Hopi prý měli délku hracího pole i osm mil (13 km) s brankami táhnoucími se až po vzdálenost dvou osad. V průběhu hry měla mužstva na každé straně stejný počet hráčů (do pěti set). Hokej se původně začal hrát na hřišti, později byl přizpůsobený hře na ledě. V některých částech středozápadu, hlavně v Northbrok, IL, se hra jmenuje "Puk".

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Pond_hockey