RYBNÍKOVÝ HOKEJ

Co je rybníkový hokej?

Rybníkový hokej je staronová forma ledního hokeje. Ve své podstatě a vizuálu se velmi podobá tradičnímu lednímu hokeji. Hra je však o dost jednodušší a je vymyšlená přímo pro hraní na přírodní zamrznuté ploše nebo na stadionu. Hrací plocha je 50-80% velikosti standardního NHL hřiště a nemá mantinely ani plexiskla, která by jej obklopovala (obyčejně jako okraj pro puk slouží jenom bariéra ze sněhu). 

Navíc za brankou nejsou žádné ochranné bariéry bránící vysokým střelám, vrch branky je o dost níže, často jenom o trochu výše než šířka puku. Hra o mnoho častěji nemá normálního brankáře. Kvůli těmto rozdílům klade rybníkový hokej větší důraz na bruslení a schopnost ovládání puku a menší na střelbu a hru tělem.

TAKTIKA

Jaké vybavení si vybrat?

Vzhledem k tomu, že v rybníkovém hokeji nejde o přímý fyzický kontakt, příslušná výbava je velice jednoduchá. Helmy nejsou povinné, jejich nošení z důvodu bezpečnosti patří k pozdějším trendům. Rovněž populární je používání holeních chráničů.

Většina hokejových nadšenců začala nosit rukavice kvůli chladu. Jenže rukavice poskytují bezpečnost před neúmyslným sekáním hokejky či řezáním bruslí.

Dalším vybavením, které přímo koresponduje se základní hokejovou výbavou, je hokejka, brusle a puk.

Jak hrát rybníkový hokej?

Nejdůležitější taktikou jsou dobré přihrávky, neboť ty nepřesné mohou mít za následek ztrátu puku v okolním sněhu. Drtivá většina hry spočívá v umění vést puk na otevřeném ledě; koordinace rukou a přehled jsou zásadní atributy. Rychlost je rovněž důležitým faktorem, který rozhoduje o kvalitě výkonu rybníkového hráče.

Jelikož nejsou v rybníkovém hokeji brankáři, bleskový protiútok znamená téměř jistý gól. Na to, abyste byl zručným hráčem, nemusíte mít dobrou střelu, protože branka je jen o něco málo vyšší než puk. V rybníkovém hokeji se dobrý hráč nevymezuje na útok či obranu. Důležitá je týmová spolupráce, a to proto, že na ledě chybí brankář. Všichni jsou nuceni pracovat spolu tak, aby družstvo neobdrželo lehký gól. Klíčem je také hrát inteligentně, protože když hráč pokazí přihrávku nebo nechá soupeře proklouznout, umožní mu tím lehký pokus na bránu.

Dlouhá cesta k oficiálním pravidlem!

Cesta k oficiálním pravidlem byla opravdu dlouhá. Je výsledkem herního procesu s akcentem na smysl sportu. Všechny pravidla byla v posledních 19. letech citlivě vybrána a testována, což znamená, že každá formulace odpovídá přirozenému hraní tohoto sportu. Vývoj však není u konce a v průběhu času lze očekávat, že bude podléhat progresivním změnám. 

GLOBÁLNÍ OFICIÁLNÍ PRAVIDLA